noahshipman has logged 59 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★
Edit this entry  
10
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
Edit this entry  
10
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★½
Edit this entry  
03
Selma

Selma

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Visitor

The Visitor

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Woodsman

The Woodsman

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shirley

Shirley

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
Raising Victor Vargas

Raising Victor Vargas

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Five Feet High and Rising

Five Feet High and Rising

2000
×
Edit this entry  
09
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
08
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Edit this entry  
07
Skin

Skin

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Disclosure

Disclosure

2020
×
Edit this entry  
24
Hereditary

Hereditary

2018
×
Edit this entry  
01
The Pride of Strathmoor

The Pride of Strathmoor

2014
×
Edit this entry  
19
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
Edit this entry  
17
Yes Man

Yes Man

2008
×
Edit this entry  
15
Dinner for Schmucks

Dinner for Schmucks

2010
×
Edit this entry  
14
Tootsie

Tootsie

1982
×
Edit this entry  
08
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
Edit this entry  
01
Ulysse

Ulysse

1982
×
Edit this entry  
01
Don't Cry

Don't Cry

1972
×
★★★★
Edit this entry  
24
Gasman

Gasman

1998
×
Edit this entry  
16
Knives Out

Knives Out

2019
×
Edit this entry  
14
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Umshini Wam (Bring Me My Machine Gun)

Umshini Wam (Bring Me My Machine Gun)

2011
×
Edit this entry  
19
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
Edit this entry  
19
Diary of a Pregnant Woman

Diary of a Pregnant Woman

1958
×
Edit this entry  
19
Black Mary

Black Mary

2017
×
Edit this entry  
14
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Edit this entry  
13
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★
Edit this entry  
12
Delusional Mandala

Delusional Mandala

2015
×
Edit this entry  
12
TransTrans (TransformersTransformed)

TransTrans (TransformersTransformed)

×
Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
1917

1917

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
The Everyday Ritual of Solitude Hatching Monkeys

The Everyday Ritual of Solitude Hatching Monkeys

2014
×
Edit this entry  
05
At Land

At Land

1944
×
Edit this entry  
05
Cosmic Ray

Cosmic Ray

1962
×
Edit this entry  
05
Asparagus

Asparagus

1979
×
Edit this entry