• Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul

    Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul

    ★½

    Perfect way to spend my Thanksgiving. #NotMyRodrick

  • Unpregnant

    Unpregnant

    ★★★½

    I couldn’t believe my eyes when Giancarlo Esposito showed up in this.

  • Joker

    Joker

    ★★★★

    I’ve been meaning to rewatch Joker for awhile and finally got around to it tonight. This is a polarizing film to say the least and I can easily understand both sides. Personally, Joker’s greatness is hindered by it’s reliance on the influences of Taxi Driver and The King of Comedy. Because of this you could argue it doesn’t have any original ideas to present and in that way, it’s pretty lazy. However I also can’t help but love to see…

  • Mulan

    Mulan

    ★★★★

    Being the Disney fanatic that I am, Mulan was one of my most anticipated films of the year. I had my tickets pre-ordered back in February until the numerous delays happened. I had hoped that this would be one of the first blockbusters to welcome us back to the movie theaters but instead Mulan arrives on Disney+ with a $30 price tag. I know a lot of people find this ridiculous and I totally understand. However I am The One…

  • Tenet

    Tenet

    ★★★★½

    I don’t have even the slightest understanding of what I just experienced but I know I loved it.

  • Yes, God, Yes

    Yes, God, Yes

    ★★★½

    Yes, God, Yes is a lovely little film that is entirely dependent on it’s lead, Natalia Dyer. She absolutely shines in this role as a Catholic girl being sexually awakened. It certainly hit home for me as someone who attended a Catholic high school. Those retreats are real and they sure are something, although I can’t say I ever had one quite as extreme as the one featured here.

    Perhaps it’s a bit simplistic but Yes, God, Yes doesn’t overstay…

  • The New Mutants

    The New Mutants

    ★★

    After the numerous delays, I guess I shouldn’t be surprised that The New Mutants turned out to be half-baked. The idea of a horror themed superhero movie is quite appealing but there isn’t any horror in this. Or at least what is there is a sorry excuse for horror. Instead it focuses on the young adult aspect which I would be okay with except every character is underdeveloped. I didn’t care about a single one.

    I’m struggling to find anything…

  • Inception

    Inception

    ★★★★★

    This is my third viewing of Inception within the last two days. I’m a bit obsessed. I saw the film in theaters on Monday (my first viewing in over 6 years) and it felt like I was seeing it for my first time all over again. What an utterly enthralling film this is. I’d say this is Christopher Nolan’s masterpiece but I honestly feel the same way about so many of his films, it’s hard to declare just one.

    Inception is reminding me of why I love film.

  • Sonic the Hedgehog

    Sonic the Hedgehog

    ★★★½

    This is by no means a great movie or anything, but considering how low my expectations were going in, Sonic the Hedgehog managed to surpass them and I found myself having a good time. If you have any sort of connection to this character, I think you’ll enjoy it too.

    Click here for my full review.

  • 1917

    1917

    ★★★★★

    I’m speechless. What a journey this film is.

    A masterpiece.

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★

    Talk about overrated.

  • Terminator: Dark Fate

    Terminator: Dark Fate

    ★★★½

    Dark Fate is no T2 but I’ll be damned if isn’t the closest we’ll ever get to a Terminator movie capturing at least a little bit of what made Judgment Day so good.

    It’s the same old shit, yes, but when you have Linda Hamilton kicking ass again with Arnold...I mean c’mon! I had a smile on my face.