Sort by

noahzie has logged 165 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Onward

Onward

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Hustle

American Hustle

2013
×
Edit this entry  
14
The Town

The Town

2010
×
Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
Edit this entry  
30
Tape

Tape

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
They Live

They Live

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
Edit this entry  
23
Paul Blart: Mall Cop

Paul Blart: Mall Cop

2009
×
Edit this entry  
23
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
Edit this entry  
22
The Muppets

The Muppets

2011
×
Edit this entry  
22
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
Edit this entry  
14
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
Edit this entry  
13
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
Edit this entry  
09
Confessions of a Dangerous Mind

Confessions of a Dangerous Mind

2002
×
Edit this entry  
28
Birdy

Birdy

1984
×
★★★★
Edit this entry  
28
Joe

Joe

2013
×
Edit this entry  
28
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
27
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Driller Killer

The Driller Killer

1979
×
Edit this entry  
09
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
8 Million Ways to Die

8 Million Ways to Die

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
Festival

Festival

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry