Sort by

NoirPineapple has logged 69 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scared Shrekless

Scared Shrekless

2010
×
★★★
Edit this entry  
31
Mickey, Donald, Goofy: The Three Musketeers

Mickey, Donald, Goofy: The Three Musketeers

2004
×
★★
Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★½
Edit this entry  
30
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Luisa and Anna's First Fight

Luisa and Anna's First Fight

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
300

300

2006
×
★★½
Edit this entry  
29
Westworld

Westworld

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★
Edit this entry  
27
House

House

1977
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Hulk

Hulk

2003
×
★½
Edit this entry  
27
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★
Edit this entry  
25
Golden Shot

Golden Shot

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Little Soap and Water

A Little Soap and Water

1935
×
★★
Edit this entry  
24
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★½
Edit this entry  
23
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
No! No! A Thousand Times No!!

No! No! A Thousand Times No!!

1935
×
★★
Edit this entry  
23
Swat the Fly

Swat the Fly

1935
×
★★
Edit this entry  
22
The Box

The Box

2009
×
★★½
Edit this entry  
22
The Host

The Host

2006
×
★★★
Edit this entry  
20
The Full Story

The Full Story

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
Overrun

Overrun

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
I'm OK

I'm OK

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Garden Party

Garden Party

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Girl in the Hallway

Girl in the Hallway

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Woman Like Me

A Woman Like Me

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Signal

The Signal

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★★½
Edit this entry  
19
Stop That Noise

Stop That Noise

1935
×
★★½
Edit this entry  
19
The Ghost of Lord Farquaad

The Ghost of Lord Farquaad

2003
×
Edit this entry  
19
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Edit this entry  
17
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Taking the Blame

Taking the Blame

1935
×
★½
Edit this entry  
17
Far Far Away Idol

Far Far Away Idol

2004
×
★½
Edit this entry  
17
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Baby Be Good

Baby Be Good

1935
×
★★
Edit this entry  
15
High Life

High Life

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
When My Ship Comes In

When My Ship Comes In

1934
×
★★½
Edit this entry  
15
Martha the Monster

Martha the Monster

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★½
Edit this entry  
10
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★
Edit this entry  
10
Bhoy

Bhoy

2019
×
★★
Edit this entry