Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tron

Tron

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Modern Times

Modern Times

1936
×
Read the review Edit this entry  
09
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Saturn 3

Saturn 3

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
M

M

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Commando

Commando

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Twins

Twins

1988
×
Read the review Edit this entry  
17
I Know This Much Is True

I Know This Much Is True

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
Read the review Edit this entry  
12
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry