Sort by

Nolan has logged 252 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★
Edit this entry  
28
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
27
American Honey

American Honey

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★
Edit this entry  
23
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★½
Edit this entry  
22
Cronos

Cronos

1993
×
★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★½
Edit this entry  
08
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★
Edit this entry  
07
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Krisha

Krisha

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Edit this entry  
29
Sully

Sully

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
News from Home

News from Home

1976
×
Edit this entry  
27
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Waves

Waves

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★½
Edit this entry  
12
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★½
Edit this entry  
12
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
George Washington

George Washington

2000
×
★★★
Edit this entry  
09
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★½
Edit this entry  
06
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Detour

Detour

1945
×
★★★
Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mister America

Mister America

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★½
Edit this entry