Sort by

Nolan has logged 22 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★½
Edit this entry  
31
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Uptight

Uptight

1968
×
★★★
Edit this entry  
30
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★
Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★½
Edit this entry  
24
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
23
Too Old to Die Young

Too Old to Die Young

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★½
Edit this entry  
18
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
True Grit

True Grit

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★
Read the review Edit this entry