Sort by

Nolio has logged 38 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Le Amiche

Le Amiche

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Following

Following

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Batman

Batman

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gotti

Gotti

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Predator

Predator

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tusk

Tusk

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Yellow Earth

Yellow Earth

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Source Code

Source Code

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wicker Man

The Wicker Man

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry