Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Cemetery of Terror

Cemetery of Terror

1985
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Speak No Evil

Speak No Evil

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Alice, Sweet Alice

Alice, Sweet Alice

1976
×
★★★½
Edit this entry  
21
Scream

Scream

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The House

The House

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eyes of Fire

Eyes of Fire

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hell Fest

Hell Fest

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Buzzard

Buzzard

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rope

Rope

1948
×
★★½
Edit this entry  
17
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Evil Dead Trap

Evil Dead Trap

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
Heroin: Cape Cod, USA

Heroin: Cape Cod, USA

2015
×
Edit this entry  
12
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
Edit this entry  
11
Dracula

Dracula

1992
×
★★★
Edit this entry  
11
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Alpinist

The Alpinist

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Nun

The Nun

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

2011
×
★★
Edit this entry  
09
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
Edit this entry  
02
Pathfinder

Pathfinder

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Trespass

Trespass

1992
×
★★★½
Edit this entry  
28
Identity

Identity

2003
×
★★★½
Edit this entry  
27
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry