Rui has logged 315 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Arrival

Arrival

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Made in USA

Made in USA

1966
×
★★
Edit this entry  
28
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Space Cowboys

Space Cowboys

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Eiger Sanction

The Eiger Sanction

1975
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Portuguese Falcon

The Portuguese Falcon

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
21
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
1st Time 16mm

1st Time 16mm

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Wolf's Lair

The Wolf's Lair

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Family Diary

Family Diary

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
14
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Radio Days

Radio Days

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Murder!

Murder!

1930
×
★★★½
Edit this entry  
10
Blackmail

Blackmail

1929
×
★★★★
Edit this entry  
10
Niagara

Niagara

1953
×
★★★★
Edit this entry  
09
Charley Varrick

Charley Varrick

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Fortune Cookie

The Fortune Cookie

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Another Country

Another Country

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Beguiled

The Beguiled

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Prince - Sign o' the Times

Prince - Sign o' the Times

1988
×
★★★½
Edit this entry  
03
Honkytonk Man

Honkytonk Man

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Memoirs of an Invisible Man

Memoirs of an Invisible Man

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Lisbon Story

Lisbon Story

1994
×
★★★½
Edit this entry  
29
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
I'm All Right Jack

I'm All Right Jack

1959
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bobby Cassidy: Counterpuncher

Bobby Cassidy: Counterpuncher

2009
×
★★★½
Edit this entry  
26
Help!

Help!

1965
×
★★★★
Edit this entry  
25
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Childhood of a Leader

The Childhood of a Leader

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
23
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Letters to a Dictatorship

Letters to a Dictatorship

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
This Film Is Not Yet Rated

This Film Is Not Yet Rated

2006
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Young Savages

The Young Savages

1961
×
★★★★
Edit this entry  
13
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Gauntlet

The Gauntlet

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1957
×
★★★★
Edit this entry  
08
Illustrious Corpses

Illustrious Corpses

1976
×
★★★★
Edit this entry