Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
Read the review Edit this entry  
04
Gran Turismo

Gran Turismo

2023
×
★★★
Edit this entry  
02
I Love You to Death

I Love You to Death

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Doctor Who: Wild Blue Yonder

Doctor Who: Wild Blue Yonder

2023
×
Read the review Edit this entry  
30
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shishkabob

Shishkabob

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Who: The Star Beast

Doctor Who: The Star Beast

2023
×
Read the review Edit this entry  
25
Fallen Leaves

Fallen Leaves

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Pigeon Tunnel

The Pigeon Tunnel

2023
×
★★★
Edit this entry  
20
Air

Air

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Doctor Who: The Day of the Doctor

Doctor Who: The Day of the Doctor

2013
×
Read the review Edit this entry  
18
Doctor Who: The End of Time

Doctor Who: The End of Time

2009
×
Read the review Edit this entry  
18
Please Don't Destroy: The Treasure of Foggy Mountain

Please Don't Destroy: The Treasure of Foggy Mountain

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scott Pilgrim Takes Off

Scott Pilgrim Takes Off

2023
×
Edit this entry  
16
Doctor Who: The Waters of Mars

Doctor Who: The Waters of Mars

2009
×
Read the review Edit this entry  
16
The Marvels

The Marvels

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Who: Planet of the Dead

Doctor Who: Planet of the Dead

2009
×
Read prior review Edit this entry  
13
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Who: The Next Doctor

Doctor Who: The Next Doctor

2008
×
Read the review Edit this entry  
11
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Sideways

Sideways

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
BlackBerry

BlackBerry

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fallen Angel

Fallen Angel

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Glass Key

The Glass Key

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
How Did They Ever Make a Movie of Facebook?

How Did They Ever Make a Movie of Facebook?

2011
×
Edit this entry  
28
Hitch

Hitch

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
65

65

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Once Upon a Studio

Once Upon a Studio

2023
×
Edit this entry  
14
Flora and Son

Flora and Son

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Elemental

Elemental

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
How to Blow Up a Pipeline

How to Blow Up a Pipeline

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Jerk

The Jerk

1979
×
Edit this entry