nosliw has logged 49 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Walchensee Forever

Walchensee Forever

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Kabul, City in the Wind

Kabul, City in the Wind

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Inquiring Nuns

Inquiring Nuns

1968
×
★★★★
Edit this entry  
30
Wintopia

Wintopia

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Space Dogs

Space Dogs

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Invictus

Invictus

2009
×
★★½
Edit this entry  
29
Nomad: In the Footsteps of Bruce Chatwin

Nomad: In the Footsteps of Bruce Chatwin

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Help is on the Way

Help is on the Way

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Tiger and Ox

Tiger and Ox

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Town of Glory

Town of Glory

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Bridges of Time

Bridges of Time

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Meeting Gorbachev

Meeting Gorbachev

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Short & Curlies

The Short & Curlies

1987
×
★★★½
Edit this entry  
25
How Big Is the Galaxy?

How Big Is the Galaxy?

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
None of Your Business

None of Your Business

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Cinema Pameer

Cinema Pameer

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Rising from the Tsunami

Rising from the Tsunami

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
The World Is Bright

The World Is Bright

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Letters to Buriram

Letters to Buriram

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Asho

Asho

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Remembering of Disremembering

A Remembering of Disremembering

2020
×
★★½
Edit this entry  
20
499

499

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Water: Abyss

Black Water: Abyss

2020
×
½
Edit this entry  
10
We Are

We Are

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
The Fury of a Patient Man

The Fury of a Patient Man

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Poison for the Fairies

Poison for the Fairies

1984
×
★★★★
Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Cowards who Looked to the Sky

The Cowards who Looked to the Sky

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Stunt Double

The Stunt Double

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
My Name Is Julia Ross

My Name Is Julia Ross

1945
×
★★★
Edit this entry  
06
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Orochi

Orochi

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
One Night

One Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Fury

The Fury

1978
×
★★★
Edit this entry  
03
National Bird

National Bird

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
Obsession

Obsession

1976
×
★★★½
Edit this entry  
03
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Edit this entry  
03
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Wedding Party

The Wedding Party

1969
×
★★
Edit this entry  
02
Greetings

Greetings

1968
×
★★★
Edit this entry  
02
Coma

Coma

2019
×
★★
Edit this entry  
02
Twilight

Twilight

1994
×
★★★½
Edit this entry  
02
Satie's

Satie's "Parade"

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Angel Guts: Red Classroom

Angel Guts: Red Classroom

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Take the Money and Run

Take the Money and Run

1969
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Romance Doll

Romance Doll

2020
×
★★★
Edit this entry