vanessa has logged 116 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Vice

Vice

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Edit this entry  
22
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Edit this entry  
21
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
Read prior review Edit this entry  
15
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Widows

Widows

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sleepover

Sleepover

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sin City

Sin City

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
A Cinderella Story: Once Upon a Song

A Cinderella Story: Once Upon a Song

2011
×
Read the review Edit this entry  
28
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★½
Edit this entry  
28
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Another Cinderella Story

Another Cinderella Story

2008
×
★★
Edit this entry  
05
Baywatch

Baywatch

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
01
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Office Space

Office Space

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Get Smart

Get Smart

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hurricane Bianca

Hurricane Bianca

2016
×
Read prior review Edit this entry  
27
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★
Read prior review Edit this entry  
05
Hurricane Bianca

Hurricane Bianca

2016
×
Read the review Edit this entry  
01
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tag

Tag

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Bao

Bao

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry