RSS feed for jeff
  • I Am Easy to Find

    I Am Easy to Find

    ★★★★★

    whoa. can’t wait to call my mom AGAIN on my drive home now

  • I Am Easy to Find

    I Am Easy to Find

    ★★★★★

    guess who's gonna cry on their drive to work tomorrow when they call their mom????

  • Justice League

    Justice League

    ★½

    ezra is really doin his best tom holland impression in this one and it shows

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★

    things i liked more on second watch: tom holland

    things i liked less on second watch: everything else

  • Doctor Strange

    Doctor Strange

    ★½

    "a smart person written by a stupid person to whom smart people are indistinguishable from wizards" is pretty much how i would describe any character benedict cumbatch plays at this point

  • The Dark Knight Rises

    The Dark Knight Rises

    ★★½

    IMDB says this is the 69th greatest movie of all time and i think that's pretty funny man

  • High Life

    High Life

    ★★★★½

    mia goth has no eyebrows and she’s hotter than anyone i will ever meet in my entire life

  • Le Bonheur

    Le Bonheur

    ★★★★½

    i would drown myself in a lake for agnes varda

  • Bicycle Thieves

    Bicycle Thieves

    ★★★★★

    i've been watching billie eilish interviews and neo-realist movies all day bc i'm home sick, so i guess u could say i'm a fan of classic AND contemporary masterpieces

  • The Beach Bum

    The Beach Bum

    ★★★½

    harmony korine watched inherent vice once and thought he could trick the world into thinking he made an original film

  • Shirkers

    Shirkers

    ★★★★½

    georges is just every dude in film school who cannot handle being upstaged by more talented women

  • The Royal Tenenbaums

    The Royal Tenenbaums

    ★★★★★

    today is one of those days where you watch the royal tenenbaums and cry on the floor if your bedroom for an hour