enrique has logged 205 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Greta

Greta

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Red State

Red State

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Handsome Devil

Handsome Devil

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Suburban Gothic

Suburban Gothic

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Detroit Rock City

Detroit Rock City

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
What If

What If

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Singles

Singles

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Joshy

Joshy

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Manic

Manic

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
Read the review Edit this entry  
25
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass

Glass

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Whip It

Whip It

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Funny People

Funny People

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry