enrique has logged 149 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Slow West

Slow West

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jeff, Who Lives at Home

Jeff, Who Lives at Home

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Basketball Diaries

The Basketball Diaries

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Moon

Moon

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Anima

Anima

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
On the Road

On the Road

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Howl

Howl

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
SubUrbia

SubUrbia

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
All About Nina

All About Nina

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dangerous

Dangerous

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Star Is Born

A Star Is Born

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
Read the review Edit this entry  
13
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry