nela has logged 94 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Brent Morin: I'm Brent Morin

Brent Morin: I'm Brent Morin

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Laggies

Laggies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Read the review Edit this entry  
11
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Read the review Edit this entry  
11
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Australia

Australia

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Clueless

Clueless

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Forgotten Silver

Forgotten Silver

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Network

Network

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Frida

Frida

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry