• The North Wind

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★★

  • On the Rocks

    ★★★½

  • Rifkin's Festival

    ★★★★½

  • Deeper!

    ★★★★★

  • A Man From Podolsk

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • The Whaler Boy

    ★★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★★

  • Tenet

    ★★★

  • Keith Haring: Street Art Boy

    ★★★★★

  • Sockeye Salmon. Red Fish

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • His House

    ★★★★½

  • The Turning

    ★★★★

  • Union of Salvation

    ★★★

  • National Theatre Live: Present Laughter

    ★★★★★

  • Russian Spleen

    ★★★★

  • The Booksellers

    ★★★★½

  • Bad Education

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • The Watchman

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • And Then We Danced

    ★★★★★

  • Greener Grass

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • Creep 2

    ★★½

  • Beast

    ★★½

  • Winter Brothers

    ★★★½

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★★½

  • Split

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Popstar: Never Stop Never Stopping

    ★★★★

  • Dou kyu sei – Classmates

    ★★★

  • The Witch

    ★★★

  • Likes or Dislikes

    ★★★★★

  • The Fool

    ★★★★★

  • Creep

    ★★★★

  • Beauty and the Beast

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★★

  • Winter Journey

    ★★★★★

  • The Geographer Drank His Globe Away

    ★★★½

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

    ★★★

  • Diamonds. Theft

    ★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • Coraline

    ★★★★½

  • Hipsters

    ★★★★

  • Children of Men

    ★★★★

  • Pride & Prejudice

    ★★★

  • The Dreamers

    ★★★★½

  • Panic Room

    ★★★

  • Unbreakable

    ★★½

  • Being John Malkovich

    ★★★★

  • Rushmore

    ★★★★

  • Funny Games

    ★★★½

  • Addams Family Values

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • Dead Poets Society

    ★★★★★

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    ★★★★½

  • My Friend Ivan Lapshin

    ★★★½

  • A Cruel Romance

    ★★★★★

  • Nostalgia

    ★★★★½

  • Flights in Dreams and in Reality

    ★★★★

  • Station for Two

    ★★★★★

  • Kin

    ★★★★½

  • House

    ★★★★

  • The Ascent

    ★★★★½

  • Bugsy Malone

    ★★★★½

  • Murmur of the Heart

    ★★½