Sort by

Allanah ❤️‍🔥 has logged 51 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Show Me Love

Show Me Love

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Edit this entry  
28
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sharp Stick

Sharp Stick

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Whale

The Whale

2022
×
★★★½
Edit this entry  
08
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Close

Close

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Irma Vep

Irma Vep

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Good Luck to You, Leo Grande

Good Luck to You, Leo Grande

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
My First Summer

My First Summer

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spin Me Round

Spin Me Round

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
X

X

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Slums of Beverly Hills

Slums of Beverly Hills

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pure

Pure

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Girl with Hyacinths

Girl with Hyacinths

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry