Elliot has logged 41 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Night at the Roxbury

A Night at the Roxbury

1998
×
Read the review Edit this entry  
25
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Adventure Time

Adventure Time

2007
×
★★★
Edit this entry  
23
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Genre

Genre

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lolita

Lolita

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hurricane Heist

The Hurricane Heist

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Swordfish

Swordfish

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rejected

Rejected

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
mid90s

mid90s

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wisdom Teeth

Wisdom Teeth

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Watching Grass Grow

Watching Grass Grow

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Billy's Balloon

Billy's Balloon

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lily and Jim

Lily and Jim

1997
×
★★★½
Edit this entry  
12
Everything Will Be OK

Everything Will Be OK

2006
×
★★★★
Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
You Don't Mess with the Zohan

You Don't Mess with the Zohan

2008
×
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Invader ZIM: Enter the Florpus

Invader ZIM: Enter the Florpus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Alps

Alps

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry