Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Ouija

Ouija

2014
×
★★½
Edit this entry  
01
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Edit this entry  
08
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
My Hero Academia: Heroes Rising

My Hero Academia: Heroes Rising

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★
Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★
Edit this entry  
09
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
07
Clueless

Clueless

1995
×
★★★
Edit this entry  
05
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★½
Edit this entry  
08
Justice League Dark: Apokolips War

Justice League Dark: Apokolips War

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Dou kyu sei – Classmates

Dou kyu sei – Classmates

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★
Edit this entry  
14
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
17
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★½
Edit this entry  
31
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Sun Is Also a Star

The Sun Is Also a Star

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★
Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
Edit this entry  
30
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
Edit this entry  
21
Black Mirror: Hated in the Nation

Black Mirror: Hated in the Nation

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Black Mirror: Men Against Fire

Black Mirror: Men Against Fire

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Mirror: Playtest

Black Mirror: Playtest

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Black Mirror: The Waldo Moment

Black Mirror: The Waldo Moment

2013
×
★★★
Edit this entry