Sort by

chad has logged 577 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Third World Hero

Third World Hero

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Le Navire Night

Le Navire Night

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Swing Kids

Swing Kids

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fan Girl

Fan Girl

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inagaw Mo ang Lahat sa Akin

Inagaw Mo ang Lahat sa Akin

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Santa Claus Has Blue Eyes

Santa Claus Has Blue Eyes

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kisapmata

Kisapmata

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Vacation

Vacation

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Santa Claus Is a Stinker

Santa Claus Is a Stinker

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry