Sort by

chad has logged 49 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Columbus

Columbus

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Daguerréotypes

Daguerréotypes

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lions Love

Lions Love

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kung-Fu Master!

Kung-Fu Master!

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Documenteur

Documenteur

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mur Murs

Mur Murs

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The One and Only Ivan

The One and Only Ivan

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Jane B. by Agnès V.

Jane B. by Agnès V.

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Frailty

Frailty

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Jacquot

Jacquot

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spree

Spree

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Insiang

Insiang

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Summerland

Summerland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Project Power

Project Power

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Following

Following

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Host

Host

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Slightly Pregnant Man

A Slightly Pregnant Man

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Chef

Chef

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Center of My World

Center of My World

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry