Sort by

chad has logged 53 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Forbidden Games

Forbidden Games

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
2046

2046

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Separation

A Separation

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Read the review Edit this entry  
15
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
[REC]²

[REC]²

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cuties

Cuties

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dating Amber

Dating Amber

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cats & Dogs: The Revenge of Kitty Galore

Cats & Dogs: The Revenge of Kitty Galore

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mulan

Mulan

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Creatures

The Creatures

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Senior Year

Senior Year

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry