Nova has logged 106 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Frank and Ollie

Frank and Ollie

1995
×
Edit this entry  
30
Waking Sleeping Beauty

Waking Sleeping Beauty

2009
×
Edit this entry  
06
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Only You

Only You

1994
×
★★½
Edit this entry  
18
La luna

La luna

2011
×
Edit this entry  
15
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lonesome Ghosts

Lonesome Ghosts

1937
×
Edit this entry  
09
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Angry Birds Movie 2

The Angry Birds Movie 2

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Read the review Edit this entry  
23
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Sydney White

Sydney White

2007
×
Read the review Edit this entry  
12
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mean Girls 2

Mean Girls 2

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
In Her Hands

In Her Hands

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
After

After

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Snow White and the Huntsman

Snow White and the Huntsman

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Venom

Venom

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Swiped

Swiped

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Palo Santo

Palo Santo

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
28
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry