Sort by

seymour🪱 has logged 58 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Smurfs

The Smurfs

2011
×
Read the review Edit this entry  
30
Total Eclipse

Total Eclipse

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fireworks

Fireworks

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lennon or McCartney

Lennon or McCartney

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
Blow Dry

Blow Dry

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Perfect Getaway

A Perfect Getaway

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Touch of Evil

Touch of Evil

2011
×
Read the review Edit this entry  
26
Broken

Broken

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Doom Asylum

Doom Asylum

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Accidental Love

Accidental Love

2015
×
Read the review Edit this entry  
24
Men & Chicken

Men & Chicken

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Microwave Massacre

Microwave Massacre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Boy Who Saw Through

The Boy Who Saw Through

1956
×
Read the review Edit this entry  
21
Slugs

Slugs

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Invisible Woman

The Invisible Woman

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Read the review Edit this entry  
16
Conan O'Brien Can't Stop

Conan O'Brien Can't Stop

2011
×
Read the review Edit this entry  
16
Feeders

Feeders

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bubble Boy

Bubble Boy

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
Read the review Edit this entry  
14
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Going Overboard

Going Overboard

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Maid in Manhattan

Maid in Manhattan

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Best Friend's Birthday

My Best Friend's Birthday

1987
×
Read the review Edit this entry  
11
Earth Girls Are Easy

Earth Girls Are Easy

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Romance & Cigarettes

Romance & Cigarettes

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Beware! The Blob

Beware! The Blob

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry