Sort by

lee ray has logged 39 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Damsel

Damsel

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Edit this entry  
24
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★
Edit this entry  
20
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Edit this entry  
18
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
★★½
Edit this entry  
13
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Yearling

The Yearling

1946
×
★★★½
Edit this entry  
08
Venom

Venom

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
K-12

K-12

2019
×
Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
½
Edit this entry  
02
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry