Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Forever Purge

The Forever Purge

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Old

Old

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Twilight

Twilight

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Room

Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry