Sort by

nicole has logged 43 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stalker

Stalker

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Help Me I'm Dying

Help Me I'm Dying

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Manhunt

Manhunt

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Contact

Contact

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jezebel

Jezebel

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
About Time

About Time

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
He Ran All the Way

He Ran All the Way

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Birdemic: Shock and Terror

Birdemic: Shock and Terror

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★½
Edit this entry  
09
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Boondock Saints

The Boondock Saints

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Trixie Mattel: Moving Parts

Trixie Mattel: Moving Parts

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★
Read the review Edit this entry