Nuno has logged 398 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ride Along

Ride Along

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tusk

Tusk

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Big

Big

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Under Capricorn

Under Capricorn

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Santa Claws

Santa Claws

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
21
A Muppets Christmas: Letters to Santa

A Muppets Christmas: Letters to Santa

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Olive, the Other Reindeer

Olive, the Other Reindeer

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Silent Night, Bloody Night

Silent Night, Bloody Night

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mister Roberts

Mister Roberts

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Silver Bullet

Silver Bullet

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Frozen Fever

Frozen Fever

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Get a Horse!

Get a Horse!

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Feast

Feast

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Paperman

Paperman

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tangled Ever After

Tangled Ever After

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Ballad of Nessie

The Ballad of Nessie

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Prep & Landing Stocking Stuffer: Operation: Secret Santa

Prep & Landing Stocking Stuffer: Operation: Secret Santa

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tick Tock Tale

Tick Tock Tale

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
How to Hook Up Your Home Theater

How to Hook Up Your Home Theater

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Little Matchgirl

The Little Matchgirl

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lorenzo

Lorenzo

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
John Henry

John Henry

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
20,000 Days on Earth

20,000 Days on Earth

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jingle All the Way 2

Jingle All the Way 2

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Porky's Romance

Porky's Romance

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Porky's Hare Hunt

Porky's Hare Hunt

1938
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
James Dean: Forever Young

James Dean: Forever Young

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Forever James Dean

Forever James Dean

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
River of No Return

River of No Return

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Great Outdoors

The Great Outdoors

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry