Nuno has logged 43 entries for films during March 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Pope of Greenwich Village

The Pope of Greenwich Village

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Duck! Rabbit, Duck!

Duck! Rabbit, Duck!

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lock Up

Lock Up

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Home

Home

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Tammy

Tammy

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Superman IV: The Quest for Peace

Superman IV: The Quest for Peace

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Quiet Earth

The Quiet Earth

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lonely Guy

The Lonely Guy

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
C.H.U.D.

C.H.U.D.

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
First Winter

First Winter

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bad Boys

Bad Boys

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kundun

Kundun

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mountaintop Motel Massacre

Mountaintop Motel Massacre

1983
×
Read the review Edit this entry  
18
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Airplane II: The Sequel

Airplane II: The Sequel

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Feast

Feast

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hollywood Cop

Hollywood Cop

1987
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Blue Thunder

Blue Thunder

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bauhaus: Gotham

Bauhaus: Gotham

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Wishmaster 2: Evil Never Dies

Wishmaster 2: Evil Never Dies

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Wishmaster

Wishmaster

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Ghost and Mrs. Muir

The Ghost and Mrs. Muir

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Transylvania 6-5000

Transylvania 6-5000

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Addams Family Reunion

Addams Family Reunion

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Amblin'

Amblin'

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Phineas and Ferb the Movie: Across the 2nd Dimension

Phineas and Ferb the Movie: Across the 2nd Dimension

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Of Human Bondage

Of Human Bondage

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Slick Hare

Slick Hare

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Toolbox Murders

Toolbox Murders

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Brubaker

Brubaker

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry