Sort by

Nuno has logged 414 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Thieves' Highway

Thieves' Highway

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Meatballs

Meatballs

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Early Hatchling Gets The Worm

The Early Hatchling Gets The Worm

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Angry Birds Movie

The Angry Birds Movie

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rudolph's Shiny New Year

Rudolph's Shiny New Year

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Demon Seed

Demon Seed

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
Read the review Edit this entry  
18
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Grumpy Cat's Worst Christmas Ever

Grumpy Cat's Worst Christmas Ever

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Toy Story That Time Forgot

Toy Story That Time Forgot

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
King of Hockey

King of Hockey

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The City of the Dead

The City of the Dead

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
It Lives Again

It Lives Again

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Go West

Go West

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
How Murray Saved Christmas

How Murray Saved Christmas

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blizzard

Blizzard

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Ipcress File

The Ipcress File

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Head

Head

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Midnight Madness

Midnight Madness

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Lust for Life

Lust for Life

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Night at the Movies: Merry Christmas!

A Night at the Movies: Merry Christmas!

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Big Store

The Big Store

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Monkey Business

Monkey Business

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Boy

The Boy

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Supernova

Supernova

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Muppets

The Muppets

2011
×
Read the review Edit this entry  
27
Kasabian: Live! - Live at the O2

Kasabian: Live! - Live at the O2

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Joy

Joy

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nighthawks

Nighthawks

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry