Sort by

Nuno has logged 51 entries for films during June 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Oliver!

Oliver!

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shock

Shock

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Thoughtless

Thoughtless

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
Alice, Sweet Alice

Alice, Sweet Alice

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Alpha Dog

Alpha Dog

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Visit

The Visit

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Piper

Piper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Satan Lives

Satan Lives

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Howling

The Howling

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hole

The Hole

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Secret Window

Secret Window

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Captains Courageous

Captains Courageous

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Little Shop of Horrors

The Little Shop of Horrors

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Comedy of Terrors

The Comedy of Terrors

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Film Study

Film Study

1926
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Animal Crackers

Animal Crackers

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
I Confess

I Confess

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tetro

Tetro

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Warcraft

Warcraft

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Deep Rising

Deep Rising

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Point Break

Point Break

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Goodbye Girl

The Goodbye Girl

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Life

Life

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
This Sporting Life

This Sporting Life

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Class of 1984

Class of 1984

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
At the Circus

At the Circus

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Walking Dead

The Walking Dead

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry