Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
An American Crime

An American Crime

2007
×
★★½
Edit this entry  
17
Skater Girl

Skater Girl

2021
×
Edit this entry  
16
Closer

Closer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cholera Street

Cholera Street

1997
×
★★★★
Edit this entry  
01
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Edit this entry  
31
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★½
Edit this entry  
29
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★½
Edit this entry  
29
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Buried

Buried

2010
×
★★★½
Edit this entry  
23
Butterflies

Butterflies

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Nobody

Nobody

2021
×
Edit this entry  
21
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Climates

Climates

2006
×
★★★
Edit this entry  
20
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★½
Edit this entry  
18
Her

Her

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
Hope

Hope

1970
×
★★★½
Edit this entry  
10
Leto

Leto

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Herd

The Herd

1979
×
★★★½
Edit this entry  
08
On Board

On Board

1998
×
★★★
Edit this entry  
07
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★
Edit this entry  
06
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Golden Glove

The Golden Glove

2019
×
★★
Edit this entry  
04
Pardon

Pardon

2005
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Edit this entry  
03
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★
Edit this entry  
03
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★½
Edit this entry  
02
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Read the review Edit this entry  
30
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
But Muzeyyen That's the Deepest Desire

But Muzeyyen That's the Deepest Desire

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Head-On

Head-On

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Children of Heaven

Children of Heaven

1997
×
★★½
Edit this entry  
19
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Edit this entry  
16
Get Out

Get Out

2017
×
★★
Edit this entry  
15
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
13
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★
Edit this entry  
12
Noah Land

Noah Land

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Destiny

Destiny

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★½
Edit this entry  
02
Bad Boy Bubby

Bad Boy Bubby

1993
×
★★★½
Edit this entry  
02
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Edit this entry  
31
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★
Edit this entry  
28
Paranormal Activity: The Marked Ones

Paranormal Activity: The Marked Ones

2014
×
Edit this entry  
28
Countdown

Countdown

2019
×
Edit this entry  
28
Keeping the Bees

Keeping the Bees

2019
×
★★
Edit this entry  
26
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Edit this entry