Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Private Imaginings and Narrative Facts

Private Imaginings and Narrative Facts

1968
×
★★★★
Edit this entry  
22
Once I Loved a Woman

Once I Loved a Woman

1967
×
★★★★
Edit this entry  
21
Call Me Chihiro

Call Me Chihiro

2023
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Amazonian Angel

The Amazonian Angel

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Film About a Woman Who…

Film About a Woman Who…

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Saint Omer

Saint Omer

2022
×
★★★½
Edit this entry  
10
Tropic of Cancer

Tropic of Cancer

1972
×
★★★
Edit this entry  
04
Afire

Afire

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Trenque Lauquen

Trenque Lauquen

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
30
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Flash

The Flash

2023
×
Edit this entry  
23
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★
Edit this entry  
23
Coffy

Coffy

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2023
×
★★★
Edit this entry  
18
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Birth of a Flower

The Birth of a Flower

1910
×
★★★★
Edit this entry  
11
Angel

Angel

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Pyjama Girl Case

The Pyjama Girl Case

1977
×
★★★★
Edit this entry  
05
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★½
Edit this entry  
04
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Le Navire Night

Le Navire Night

1979
×
★★★★
Edit this entry  
01
Salomé

Salomé

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Afternoon

Afternoon

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
New Religion

New Religion

2022
×
★★★½
Edit this entry  
27
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Topos

Topos

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Portrait of Ga

A Portrait of Ga

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Delirium: Photo of Gioia

Delirium: Photo of Gioia

1987
×
★★★
Edit this entry  
10
Electra, My Love

Electra, My Love

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Alaya

Alaya

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Burning

The Burning

1981
×
★★★★
Edit this entry  
07
Duvidha

Duvidha

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Nostos: The Return

Nostos: The Return

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Tokyo.Sora

Tokyo.Sora

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Viva Erotica

Viva Erotica

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Return to Seoul

Return to Seoul

2022
×
★★★½
Edit this entry  
30
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Leonor Will Never Die

Leonor Will Never Die

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
Chainsaw Scumfuck

Chainsaw Scumfuck

1988
×
★★★½
Edit this entry  
25
Portrait of a Lazy Woman

Portrait of a Lazy Woman

1986
×
★★★½
Edit this entry  
25
Blue Diary

Blue Diary

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
25
my body, a vessel

my body, a vessel

2021
×
Edit this entry