Sort by

Nicolás has logged 46 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★
Edit this entry  
30
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Edit this entry  
26
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Edit this entry  
25
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Armageddon

Armageddon

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Along Came Polly

Along Came Polly

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Edit this entry  
20
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★
Edit this entry  
16
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Talk Radio

Talk Radio

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★½
Edit this entry  
14
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Edit this entry  
11
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mulan

Mulan

2020
×
★★
Edit this entry  
04
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★
Edit this entry  
03
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry