• Unthinkable

    Unthinkable

    ★★★★

    michael sheen the man that you are (a bloody whimpering begging sweaty mess)

  • Joker

    Joker

    ★★★★½

    my kinda delulu

  • Barbie

    Barbie

    ★★★★★

    never getting over the woman x woman interactions in this movie i fear (i break down every single time)

  • Oppenheimer

    Oppenheimer

    ★★★★

    cillian flo emily alden devon rdj josh peck and co ate the house boots i fear but good LORD if this movie wasn’t long as shit

  • Barbie

    Barbie

    ★★★★★

    i’ve never felt so heard as a woman than when i watched this.

  • Underworld

    Underworld

    ★★★★★

    fucking terrible. five stars.

  • Renfield

    Renfield

    ★★★★

    nick hoult in his silly little sweaters speaking in his peter the great voice. that’s all.

  • Spider-Man: Across the Spider-Verse

    Spider-Man: Across the Spider-Verse

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    nothing will ever do for me what prowler!miles did for me.

  • Holding the Man

    Holding the Man

    ★★★★★

    i’ve said it once i’ll say it again where is ryan corr’s oscar.

  • The Super Mario Bros. Movie

    The Super Mario Bros. Movie

    ★★★★

    bro soundtrack went INSANE

  • Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

    Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    as a fucking nerd, this movie rocked. epicly. I HEART YOU SIMON AUMAR!!!! WIFE ME!!!!!!

    the cgi was dookie fart, sure, and kira changed race completely for some reason but aside from that i want to eat this film in the most neurodivergent way possible.

  • Scream VI

    Scream VI

    ★★★★

    RUFFRUFFRUFFRUFFRUFFRUFFRUFFRUFF