Sort by

Nathan has logged 76 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Scarface

Scarface

1983
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Heathen Chinese and the Sunday School Teachers

The Heathen Chinese and the Sunday School Teachers

1904
×
Edit this entry  
13
Massacre of the Christians by the Chinese

Massacre of the Christians by the Chinese

1900
×
Edit this entry  
12
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★
Edit this entry  
29
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★
Edit this entry  
27
Tape

Tape

2001
×
★★★½
Edit this entry  
26
While the City Sleeps

While the City Sleeps

1956
×
★★★½
Edit this entry  
24
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★½
Edit this entry  
24
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
SubUrbia

SubUrbia

1996
×
★★½
Edit this entry  
17
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★
Edit this entry  
07
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★½
Edit this entry  
01
For Me and My Gal

For Me and My Gal

1942
×
★★½
Edit this entry  
30
Mercury Rising

Mercury Rising

1998
×
★★
Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Augustine of Hippo

Augustine of Hippo

1972
×
★★★★
Edit this entry  
11
Memoria

Memoria

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★½
Edit this entry  
05
Norm Macdonald: Nothing Special

Norm Macdonald: Nothing Special

2022
×
Edit this entry  
05
The Newton Boys

The Newton Boys

1998
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★½
Edit this entry  
22
These Three

These Three

1936
×
★★★½
Edit this entry  
17
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
La Ricotta

La Ricotta

1963
×
★★½
Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Robe

The Robe

1953
×
★★
Edit this entry  
06
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Edit this entry  
02
Steamboat Round the Bend

Steamboat Round the Bend

1935
×
★★★
Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
27
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Batman

The Batman

2022
×
★★★
Edit this entry  
22
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Edit this entry  
18
Moonfall

Moonfall

2022
×
Edit this entry  
12
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★★½
Edit this entry  
30
Cleopatra

Cleopatra

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Still Processing

Still Processing

2020
×
Edit this entry  
17
Remembrance of József Romvári

Remembrance of József Romvári

2020
×
Edit this entry  
17
In Dog Years

In Dog Years

2019
×
Edit this entry  
17
Norman Norman

Norman Norman

2018
×
Edit this entry  
17
Grandma's House

Grandma's House

2018
×
Edit this entry  
17
Pumpkin Movie

Pumpkin Movie

2017
×
Edit this entry  
15
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
It's Him

It's Him

2017
×
Edit this entry