Sort by

Luca has logged 394 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
White Noise

White Noise

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
I Wanna Dance with Somebody

I Wanna Dance with Somebody

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
She Said

She Said

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Strange World

Strange World

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Avatar

Avatar

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Entergalactic

Entergalactic

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Aisha

Aisha

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
TÁR

TÁR

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zen - Grogu and Dust Bunnies

Zen - Grogu and Dust Bunnies

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Detainment

Detainment

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bright Star

Bright Star

2009
×
Read the review Edit this entry  
07
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★
Read the review Edit this entry