Sort by

Luca has logged 79 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fallout

The Fallout

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Titane

Titane

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Hero

A Hero

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Scream

Scream

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The House

The House

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Looper

Looper

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Hotel Transylvania: Transformania

Hotel Transylvania: Transformania

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The 355

The 355

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry