Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Murder Mystery 2

Murder Mystery 2

2023
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Life As We Know It

Life As We Know It

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bring It On: All or Nothing

Bring It On: All or Nothing

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Annabelle

Annabelle

2014
×
Read the review Edit this entry  
07
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lady Chatterley's Lover

Lady Chatterley's Lover

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
X

X

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Black Adam

Black Adam

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Before I Wake

Before I Wake

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
My Policeman

My Policeman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Someone Great

Someone Great

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Nun

The Nun

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Saw V

Saw V

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Saw III

Saw III

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Saw II

Saw II

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry