• Before Midnight

    Before Midnight

    ★★★

    I get that this is supposed to be the realistic one but idk it almost felt as if she couldn't stand to be in the same room with him anymore, and the cheating?? I mean- you're supposed to be the perfect couple ffs

    Still love the way they talk and talk for hours about the most mundane shit never getting tired of each other, and the way they're so different but at the same time so similar

  • Before Sunset

    Before Sunset

    ★★★★★

    This is really personal (you have no idea) but I would give anything to have someone willing to give up a life with somebody else for me just bc we spent hours talking and we fell in love I'm not even kidding

  • My Best Friend's Wedding

    My Best Friend's Wedding

    ★★★

    idk why i really thought george was gonna turned out to be straight the whole time and in love with jules ??? i hate realistic endings

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★★

    still the best movie in the franchise

  • Murder Mystery 2

    Murder Mystery 2

    ½

    murder mystery and yet there was literally no murder

  • Life As We Know It

    Life As We Know It

    ★★★★★

    i mean ... top tier romcom

  • How to Lose a Guy in 10 Days

    How to Lose a Guy in 10 Days

    ★★★★★

    THEY'RE MY PARENTS THEY RAISED ME

  • How to Train Your Dragon

    How to Train Your Dragon

    ★★★★★

    i'm in tears best movie ever made period

  • The Whale

    The Whale

    ★★★★

    i have some issues with this but it's worth it for brendan's performance alone

  • Before Sunrise

    Before Sunrise

    ★★★★

    this movie is very personal to me that's all i'm gonna say

  • Little Miss Sunshine

    Little Miss Sunshine

    ★★★★★

    the way all of them put their shit aside just to make her happy 😭😭😭 imagine having depression after watching this can't relate

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

    this is what both multiverse of madness and ww84 tried to be and failed miserably