Sort by

Puffin has logged 99 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sandy the Seal

Sandy the Seal

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Je, Tu, Il, Elle

Je, Tu, Il, Elle

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Night Must Fall

Night Must Fall

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
I Confess

I Confess

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Samsara

Samsara

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Baraka

Baraka

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Dog's Will

A Dog's Will

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sound of the Mountain

Sound of the Mountain

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Testament of Dr. Mabuse

The Testament of Dr. Mabuse

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Manivald

Manivald

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Drácula

Drácula

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gunman's Walk

Gunman's Walk

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Dog's Journey

A Dog's Journey

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry