puffin has logged 17 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Kanal

Kanal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ballad of a Soldier

Ballad of a Soldier

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Death of Mr. Lazarescu

The Death of Mr. Lazarescu

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Flowers of St. Francis

The Flowers of St. Francis

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sorceress

Sorceress

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Big City

The Big City

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Woman Who Left

The Woman Who Left

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Yeelen

Yeelen

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kanehsatake: 270 Years of Resistance

Kanehsatake: 270 Years of Resistance

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry