Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Edit this entry  
10
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Edit this entry  
06
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★½
Edit this entry  
01
Lupin III: The First

Lupin III: The First

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Edit this entry  
25
Robot & Frank

Robot & Frank

2012
×
★★★
Edit this entry  
24
ARQ

ARQ

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Teen Witch

Teen Witch

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Our RoboCop Remake

Our RoboCop Remake

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Edit this entry  
09
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★½
Edit this entry  
08
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★½
Edit this entry  
07
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Nutcracker Prince

The Nutcracker Prince

1990
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Christmas Toy

The Christmas Toy

1986
×
★★★½
Edit this entry  
22
Eloise at Christmastime

Eloise at Christmastime

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Nutcracker

The Nutcracker

1977
×
★★★½
Edit this entry  
21
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★
Edit this entry  
21
Babes in Toyland

Babes in Toyland

1986
×
★★★½
Edit this entry  
21
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Edit this entry  
07
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★
Edit this entry  
04
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Edit this entry  
01
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Edit this entry