Sort by

David has logged 346 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★★
Edit this entry  
25
Scoop

Scoop

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
Spanish Affair

Spanish Affair

2014
×
★★
Read prior review Edit this entry  
24
I'm Dating You Not

I'm Dating You Not

2013
×
★½
Edit this entry  
24
Ilusión

Ilusión

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
20
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
Serenity

Serenity

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Edit this entry  
10
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Tribe

The Tribe

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
52 Tuesdays

52 Tuesdays

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Quod erat demonstrandum

Quod erat demonstrandum

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Surcos

Surcos

1951
×
Edit this entry  
26
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Edit this entry  
22
Tangled

Tangled

2010
×
★★½
Edit this entry  
22
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Open Windows

Open Windows

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
Read the review Edit this entry  
14
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
In Search of a Midnight Kiss

In Search of a Midnight Kiss

2007
×
★★½
Edit this entry  
12
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Happening

The Happening

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Salt of the Earth

The Salt of the Earth

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Old School

Old School

2003
×
★★★
Edit this entry  
10
Bad Hair

Bad Hair

2013
×
★★½
Edit this entry  
09
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Rapture

Rapture

1979
×
Read the review Edit this entry  
08
The Other Side of the Bed

The Other Side of the Bed

2002
×
★★½
Edit this entry  
07
Contact

Contact

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry