Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Little Nicholas - Happy as Can Be

Little Nicholas - Happy as Can Be

2022
×
★★★
Edit this entry  
22
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Waiter

Waiter

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Los bastardos

Los bastardos

2008
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Innocent

The Innocent

1976
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Working Class Goes to Heaven

The Working Class Goes to Heaven

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Bush Mama

Bush Mama

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Bamako

Bamako

2006
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ixcanul

Ixcanul

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Heli

Heli

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Adrienn Pál

Adrienn Pál

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
An Episode in the Life of an Iron Picker

An Episode in the Life of an Iron Picker

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
The Mother and the Whore

The Mother and the Whore

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Querelle

Querelle

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Camille Claudel, 1915

Camille Claudel, 1915

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Marlina the Murderer in Four Acts

Marlina the Murderer in Four Acts

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Man of Integrity

A Man of Integrity

2017
×
★★½
Edit this entry  
21
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Woman Who Left

The Woman Who Left

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★
Edit this entry  
18
Félicité

Félicité

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Grigris

Grigris

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Venus in Fur

Venus in Fur

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tuesday, After Christmas

Tuesday, After Christmas

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wonders

The Wonders

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★
Edit this entry  
12
Wild Grass

Wild Grass

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Before the Rain

Before the Rain

1994
×
★★★½
Edit this entry  
10
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★½
Edit this entry  
10
The Time That Remains

The Time That Remains

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Salt of This Sea

Salt of This Sea

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
When There Is No More Music to Write, and Other Roman Stories

When There Is No More Music to Write, and Other Roman Stories

2022
×
★★½
Edit this entry  
05
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★½
Edit this entry  
05
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Cool Lakes of Death

The Cool Lakes of Death

1982
×
★★★★
Edit this entry  
03
Nenette and Boni

Nenette and Boni

1996
×
★★★★
Edit this entry  
02
Edward II

Edward II

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Crisis in Levittown

Crisis in Levittown

1957
×
Edit this entry  
23
Venus in Nykes

Venus in Nykes

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Afterwater

Afterwater

2022
×
★★★★
Edit this entry  
22
Immersion

Immersion

2021
×
★★½
Edit this entry  
21
The Sower of Stars

The Sower of Stars

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Happer's Comet

Happer's Comet

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Trap

Trap

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry