Julian has logged 42 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Michael

Michael

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Borgman

Borgman

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Royal Romance: The Marriage of Prince Harry and Meghan Markle

Royal Romance: The Marriage of Prince Harry and Meghan Markle

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Braindead

Braindead

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Safe

Safe

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry