ocahill has logged 60 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Election

Election

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Holes

Holes

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Master

The Master

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Report

The Report

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mirai

Mirai

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pulgasari

Pulgasari

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Green Room

Green Room

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Tale

The Tale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Secret Obsession

Secret Obsession

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Election

Election

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Breaker Upperers

The Breaker Upperers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Departed

The Departed

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hero

Hero

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fyre Fraud

Fyre Fraud

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
High Noon

High Noon

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Abducted in Plain Sight

Abducted in Plain Sight

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry