Sort by

John has logged 37 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist

Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Slice and Dice: The Slasher Film Forever

Slice and Dice: The Slasher Film Forever

2012
×
★★
Edit this entry  
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Scream Queens: Horror Heroines Exposed

Scream Queens: Horror Heroines Exposed

2014
×
★½
Edit this entry  
25
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Crystal Lake Memories: The Complete History of Friday the 13th

Crystal Lake Memories: The Complete History of Friday the 13th

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jason X

Jason X

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pulse Pounders

Pulse Pounders

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Brüno

Brüno

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Look What's Happened to Rosemary's Baby

Look What's Happened to Rosemary's Baby

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Nightwatch

Nightwatch

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nightwatch

Nightwatch

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry